Choroba pracowników biurowych: jak leczyć osteochondrozę – zalecenia lekarzy

Jeśli zauważysz pierwsze objawy osteochondrozy szyjnej, powinieneś skonsultować się z neurologiem

Osteochondroza szyjna jest chorobą odcinka szyjnego kręgosłupa. Jak pozbyć się bólu, wyeliminować objawy i znaleźć przyczyny choroby, a także porady lekarzy dotyczące leczenia osteochondrozy - w materiale.

Osteochondroza szyjna

Osteochondroza szyjna jest zwykle rozumiana jako zmiana zwyrodnieniowa krążków międzykręgowych odcinka szyjnego kręgosłupa.

Dziś termin „osteochondroza" w klasycznym znaczeniu jest przestarzały. Obecnie zespoły bólowe kręgosłupa dzielą się na specyficzne (powstające w wyniku choroby pierwotnej, takiej jak nowotwór, infekcja itp. ) i niespecyficzne, które sugerują uszkodzenie narządu ruchu kręgosłupa.

Wraz z rozwojem medycyny staje się jasne, że źródłem dyskomfortu i bólu szyi mogą być różne struktury anatomiczne, dlatego skuteczne leczenie wymaga jak najdokładniejszej i szczegółowej diagnozy.

Przepukliny i ucisk struktur nerwowych towarzyszące osteochondrozie szyjnej wymagają leczenia operacyjnego

Powoduje

Niektóre przyczyny choroby wymienia doktor nauk medycznych, profesor honorowy Uniwersytetu Mongolskiego, neurolog, pediatra Yong Jun Choi:

 • zmniejszona aktywność fizyczna;
 • zła postawa;
 • nadwaga;
 • długotrwała aktywność fizyczna;
 • dziedziczność;
 • nieprawidłowości kręgosłupa.

Główną przyczyną jest niewłaściwe obciążenie odcinka szyjnego kręgosłupa. Najczęściej osoba przebywa w pozycji statycznej przez długi czas, gdy mięśnie szyi są napięte (patrzenie na monitor, książkę). W tym przypadku odżywianie mięśni i więzadeł jest słabo zaopatrzone, pojawia się napięcie, a szyja zaczyna boleć. Pierwotny dokuczliwy ból jest często pierwszym objawem choroby, który następnie prowadzi do wypukłości.

Kompleksowe leczenie osteochondrozy kręgosłupa szyjnego obejmuje ćwiczenia terapeutyczne

Procesy zwyrodnieniowe w odcinku szyjnym kręgosłupa rozpoczynają się niemal od chwili narodzin, kiedy dziecko zaczyna podnosić głowę. Zwiększone obciążenie krążka międzykręgowego stopniowo zakłóca jego odżywianie i pierścień włóknisty. Z powodu nadmiernego obciążenia jądro miażdżyste zaczyna przesuwać się ze środka na obwód, naciskając od wewnątrz na pierścień włóknisty i następuje wysunięcie krążka. Występ z kolei powoduje ucisk na korzeń kręgosłupa, co powoduje ból i dysfunkcję. W sąsiednich kręgach tworzą się zmiany kompensacyjne i narośle kostne, które wpływają również na korzenie lub naczynia pokarmowe. A oto zespoły uciskowe i odruchowe osteochondrozy, zespół tętnicy kręgowej i podobne problemy.

Na Zachodzie ból odcinka szyjnego kręgosłupa nazywany jest niespecyficznym, chyba że udowodniono inaczej, chyba że wykryje się uszkodzenie korzeni lub naczyń krwionośnych. Tam zwykle wiąże się to ze skurczem mięśni otaczających kręgosłup szyjny. Długotrwałe napięcie mięśni przyczynia się do powstawania skurczów mięśni w okolicy odcinka szyjnego kręgosłupa. Skurcze ograniczają ruchomość stawów międzykręgowych, co stwarza warunki do zwiększonego obciążenia krążka międzykręgowego.

Wśród osób, które początkowo szukają pomocy w związku z bólem szyi, w 90% przypadków wiąże się on ze skurczami mięśni. To zrozumienie otwiera więcej możliwości pomocy tej kategorii osób.

Jeśli choroba zostanie zignorowana, może wywołać ciężkie migreny, częściową utratę słuchu, dysfunkcję autonomiczną i rozwój przepuklin międzykręgowych. Dlatego nie należy tego ignorować i mieć nadzieję na najlepsze.

Aby rozpoznać pierwotne przyczyny, opracowano system „czerwonych flag", których obecność wskazuje na potrzebę dalszych badań.

Niektóre z tych flag są częścią historii pacjenta, na przykład uraz, który spowodował ból lub historia raka. Inne określa się podczas szczegółowego badania neurologicznego: gdy korzeń jest uszkodzony przez przepuklinę dysku, odnotowuje się izolowane osłabienie mięśni wskaźnikowych, upośledzoną wrażliwość w odpowiednim obszarze i brak określonego odruchu. Najczęstszym typem jest ból mięśniowo-szkieletowy. Kolejnym ważnym aspektem jest czas trwania bólu. Ból w okolicy szyjnej dzieli się w zależności od czasu na ostry, podostry i przewlekły. Problem z przewlekłymi zespołami bólowymi polega na tym, że dochodzi do uczulenia ośrodkowego, które może objawiać się bólem na bodźce bezbolesne.

Objawy

Początkowo choroba objawia się bólem tylnej części głowy i szyi, zawrotami głowy, zmianami ciśnienia krwi, bólami głowy i chrupaniem kręgów szyi podczas obracania głowy. Następnie, wraz z postępem i brakiem leczenia, rozwijają się zespoły specyficzne dla osteochondrozy.

Obejmują one:

 • ból w różnych częściach ciała;
 • trudności z obracaniem głowy;
 • ogólna słabość;
 • niska wrażliwość dłoni;
 • pogorszenie słuchu i wzroku;
 • problemy z oddychaniem;
 • zawroty głowy i utrata koordynacji.

Nasze ciało daje nam sygnały, gdy coś jest z nim nie tak. Jeśli występują problemy z kręgosłupem szyjnym, osoba odczuje dokuczliwy ból w tym obszarze. Ignorowanie problemu może prowadzić do drętwienia rąk.

Francuski neurolog i kręgarz J. Welnet wskazuje na takie objawy, jak omdlenia, szumy uszne, ból tyłu głowy i łopatek, zaburzenia pamięci, ból gardła i wiele innych.

Często pierwszym objawem osteochondrozy szyjnej jest „lumbago", czasami uważane za zapalenie mięśni (zapalenie mięśni szyjnych). Na tle choroby może rozwinąć się zespół tętnic kręgowych, taki jak skurcz naczyń.

Jeśli zauważysz pierwsze objawy osteochondrozy, powinieneś zgłosić się do neurologa, jest to szczególnie ważne w przypadkach opisanych przez specjalistę:

Istnieją znaki ostrzegawcze, które pokazują, że problem nie dotyczy mięśni, ale innych struktur i nie można obejść się bez lekarza. Zarówno lekarze, jak i specjaliści od ruchu muszą znać te objawy. Oznaki uszkodzenia korzeni, guza lub procesu zapalnego w kręgach, krążkach, stawach międzykręgowych. Przede wszystkim niepokój powinien budzić wiek: uporczywy ból nie jest typowy dla dzieci poniżej 15 roku życia, u dorosłych po 50-55 roku życia dominuje czujność nowotworowa. Do lekarza należy zgłosić się także wtedy, gdy ból odcinka szyjnego kręgosłupa pojawia się po urazie, nasila się i dokucza w pozycji leżącej, łączy się z podwyższoną temperaturą lub pojawia się po chorobie nowotworowej.

Syndromy

W miarę postępu choroby rozwijają się zespoły specyficzne dla osteochondrozy.

Zespół kręgowy

Charakteryzuje się bólem przy skręcaniu szyi, ograniczoną ruchomością szyi i bólami głowy.

Zespół korzeniowy

Pojawia się, gdy uszkodzone są korzenie nerwowe kręgosłupa szyjnego. Objawy są różne: ból, drętwienie tylnej części głowy, drętwienie czubka języka, ból obojczyka, trudności w połykaniu, ból i dyskomfort łopatek i przedramienia, drętwienie i dyskomfort w opuszkach palców.

Lekarze diagnozują osteochondrozę szyjki macicy za pomocą metod instrumentalnych, takich jak radiografia

Zespół tętnicy kręgowej

Mówi o upośledzeniu krążenia mózgowego. Objawia się migrenowym bólem głowy, problemami ze wzrokiem, skokami ciśnienia, uczuciem szumu w uszach, wymiotami i nudnościami, zawrotami głowy aż do utraty przytomności.

Zespół sercowy

Wpływa na pracę serca i naśladuje objawy dławicy piersiowej, dlatego pacjenci bardzo się boją, gdy mają takie objawy. Charakteryzuje się napadami tachykardii (zwiększona częstość akcji serca), bólem w klatce piersiowej, osłabieniem, dusznością.

Gradacja

Yong Joon Choi wymienia następujące stadia choroby:

 1. Stopniowo tkanka kostno-chrzęstna zaczyna się rozpadać.
 2. Na dysku pojawiają się pęknięcia i zaczyna się on kurczyć.
 3. Naczynia i mięśnie szyjne ulegają uszkodzeniu i powstają przepukliny dysku.
 4. Tkanka kostna zaczyna rosnąć, zakończenia nerwowe ulegają uciskowi, pojawia się sztywność ruchów, a sąsiadujące stawy ulegają uszkodzeniu.

Nie ma ogólnie przyjętego stopnia zaawansowania osteochondrozy. Szpitale klasyfikowały to według okresu, ale jest to przestarzały system. Obecnie wskazują na chorobę zwyrodnieniowo-dystroficzną krążka międzykręgowego (DDD), określając rodzaj choroby: osteochondroza, spondyloartroza, spondyloza, artroza stawów półksiężycowatych, wypukłości, węzły Schmorla. Na podstawie wyników badania diagnostyki RTG lekarz wskazuje na zmianę zwyrodnieniową konkretnego krążka międzykręgowego.

Diagnostyka

Chorobę diagnozuje się za pomocą rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej i prześwietlenia rentgenowskiego.

Złotym standardem w diagnostyce osteochondrozy szyjnej jest badanie MRI. Dzięki rezonansowi magnetycznemu można wyraźnie zbadać struktury kostne, przepukliny krążka międzykręgowego i oszacować ich wielkość. W przypadku zaburzeń ogólnego przepływu krwi i objawów ze strony tętnicy kręgowej wykonuje się USG tętnic ramienno-głowowych.

Rezonans magnetyczny jest najskuteczniejszą metodą diagnozowania osteochondrozy szyjnej

Rozpoznanie stawia się na podstawie dolegliwości, wywiadu i oceny stanu neurologicznego. Spośród metod instrumentalnych klasyczną jest radiografia kręgosłupa szyjnego z badaniami funkcjonalnymi.

Leczenie osteochondrozy szyjnej

Zdaniem dr Yong Jun Choi leczenie osteochondrozy szyjnej powinno być kompleksowe i obejmować przyjmowanie leków, terapię manualną, masaże, fizjoterapię i ćwiczenia terapeutyczne.

W przypadku bólu należy złagodzić ucisk kręgów i wyeliminować skurcze mięśni. Napięte mięśnie napinają kręgi i uniemożliwiają pełny ruch w stawach. Pomogą w tym fizjoterapia, masaż i pływanie, maty do masażu akupunkturowego. Każdy lek aktywnie łagodzący ból ma skutki uboczne, dlatego można go przyjmować wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza.

Lek

Obejmuje przyjmowanie leków przeciwzapalnych przepisanych przez lekarza w zależności od ryzyka wystąpienia działań niepożądanych.

W przypadku nieskuteczności niesteroidowych leków przeciwzapalnych można zastosować metody interwencyjne: terapię iniekcyjną, często nazywaną „blokadą". W tym przypadku przeprowadza się miejscowe dostarczanie leku przeciwzapalnego (hormonalnego i znieczulającego) do miejsca zapalenia. Istnieje kilka rodzajów zastrzyków. Istnieją powierzchowne, które można wykonać według punktów anatomicznych, ale coraz częściej stosuje się metody kontroli wizualizacyjnej, w przypadku powierzchownych jest to kontrola ultradźwiękowa, a są też iniekcje głębokie, które wymagają kontroli rentgenowskiej.

Neurolog przepisuje leczenie farmakologiczne osteochondrozy szyjnej.

Nielekowy

Leczenie niefarmakologiczne obejmuje stosowanie maści z niesteroidowymi składnikami przeciwzapalnymi, przyjmowanie środków zwiotczających mięśnie w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego, chondroprotektorów odżywiających tkankę chrzęstną oraz witamin z grupy B. Poza zaostrzeniem można wykonywać różne zabiegi fizjoterapeutyczne i masaże.

Kandydat nauk medycznych, lekarz sportowy, specjalista rehabilitacji, fizjoterapeuta, kierownik promocji zdrowia i promocji zdrowego stylu życia opowiada więcej o nielekowych metodach leczenia osteochondrozy szyjnej.

Skuteczność leczenia osteochondrozy wzrasta, gdy stosuje się jednocześnie kilka rodzajów fizjoterapii:

 • narażenie na fale ultradźwiękowe o wysokiej częstotliwości;
 • magnetoterapia polem niskiej częstotliwości;
 • terapia amplipulsowa;
 • prądy dynamiczne;
 • laseroterapia;
 • darsonwal;
 • terapia falą uderzeniową.

Masaż jest również bardzo ważny, poprawia odżywienie tkanek, zwiększa krążenie krwi i przepływ limfy, ma jednak swoje przeciwwskazania (gruźlicze zapalenie stawów kręgosłupa, obecność nowotworów i przerzutów). Masaż pomaga zmniejszyć miejscowe napięcie mięśni i złagodzić heliakalne zmiany tkanki łącznej w skórze.

Na początku kursu zabieg jest dość bolesny, ale po codziennych sesjach ból ustępuje czwartego lub piątego dnia. Osteochondroza szyjna jest wskazaniem do masażu w fazie podostrej, a nawet ostrej, w tym przypadku pierwsze zabiegi powinny być delikatne i mieć na celu złagodzenie bólu.

Celem masażu szyi jest całkowite rozluźnienie mięśni pleców, dlatego masaż wykonywany jest w pozycji leżącej na stole. Jeśli ból promieniuje do barku, to po pracy mięśni głowy i szyi pracują mięśnie barków i ramion.

Przeprowadzany jest kurs masażu w celu rozluźnienia mięśni pleców z osteochondrozą szyjną

Terapia detensorowaczyli naciągnięcie kręgosłupa pod ciężarem własnego ciała stosuje się także w leczeniu osteochondrozy szyjnej. W tym celu wykorzystuje się specjalny materac lub matę z systemem uchyłu żebra. Pacjent przyjmuje wygodną pozycję, podczas zabiegu kręgosłup zostaje skutecznie odciążony.

Promieniowanie ultrafioletoweUważana jest za terapię uzupełniającą, sprzyjającą metabolizmowi wapnia i witaminy D, co ma szczególne znaczenie u osób leczonych glikokortykosteroidami. Metoda ta przywraca stosunek kalcytoniny i paratyryny we krwi, poprawiając w ten sposób wchłanianie wapnia i wzmacniając tkankę kostną.

Wybór metody zależy od przyczyn i objawów choroby. W przypadku silnego bólu lepiej jest połączyć prądy dynamiczne sinusoidalne i modulowane w połączeniu z magnetoterapią i darsonwalizacją, jeśli czynnikiem głównym jest czynnik naczyniowy, preferowana jest metoda magnetoterapii.

Medycyna orientalna odniosła wielki sukces w leczeniu osteochondrozy szyjnej. Obok farmakoterapii, akupunktura jest uważana za jedną z najlepszych metod leczenia. Przede wszystkim dlatego, że pobudza produkcję enkefalin i endorfin – naturalnych środków przeciwbólowych. Jest to jeden z powodów, dla których akupunktura jest bardzo często przepisywana w leczeniu osteochondrozy, ponieważ ból czasami powoduje duży dyskomfort i znacznie lepiej jest go usunąć w ten sposób niż za pomocą leków. Zazwyczaj w ramach jednego kursu przepisuje się 10-15 sesji trwających od 20 do 60 minut. Istotą zabiegu jest stymulacja punktów bioaktywnych, które pomagają organizmowi w samoleczeniu poprzez produkcję określonych hormonów łagodzących stany zapalne i łagodzących ból. Akupunktura w przypadku osteochondrozy pomaga również poprawić krążenie krwi w okolicy szyjki macicy. Krew przepływa szybciej do mózgu, powodując ustąpienie bólów głowy, szumów usznych i zawrotów głowy.

Ponieważ leki i zabiegi fizykalne łagodzą stany zapalne, warto znaleźć przyczynę przeciążenia niektórych struktur kręgosłupa szyjnego. Dla pracowników biurowych najczęstszą prowokacją jest niewygodna pozycja ciała w miejscu pracy. Jeśli uda się odgadnąć przyczynę, lekarz może udzielić wskazówek dotyczących optymalizacji przestrzeni roboczej (ergonomicznej).

Chirurgiczny

Leczenie chirurgiczne jest wskazane w przypadku ucisku struktur nerwowych, konfliktów nerwowo-naczyniowych z ciężkimi zjawiskami klinicznymi.

Operacje wykonuje się w celu wycięcia przepuklin międzykręgowych, stawów międzywyrostkowych, łuków kręgowych, a także poszerzenia otworu międzykręgowego, czyli tzw. otworu, jeśli istnieją wskazania do tych manipulacji.

Komplikacje

Powikłania obejmują:

 • zaburzenia neurologiczne;
 • zespół tętnicy kręgowej;
 • utrata zdolności do pracy.

Jeśli leczenie nie zostanie rozpoczęte na czas, a choroba będzie postępować, może to prowadzić do powikłań, takich jak omdlenia, pogorszenie wzroku i słuchu, zanik mięśni, paraliż i zaburzenia czucia.

Zapobieganie

Działania profilaktyczne obejmują zdrowy tryb życia, prawidłowe odżywianie poprzez zróżnicowaną dietę, okresową rozgrzewkę podczas pracy siedzącej oraz stosowanie poduszek ortopedycznych.

Zapobieganie polega na uwzględnieniu czynników genetycznych i stylu życia. A jeśli nie mamy wpływu na czynniki genetyczne, to jesteśmy w stanie w pełni skorygować schorzenia ortopedyczne: optymalizując miejsce pracy, dobierając odpowiednią wysokość krzesła/stołu (co jest szczególnie ważne w przypadku osób wysokich).

O prawidłowej organizacji miejsca do spania: optymalna pozycja ciała to taka, w której zachowane są naturalne krzywizny kręgosłupa, a obciążenie rozkłada się równomiernie na całej powierzchni ciała. Ta pozycja jest na plecach lub na boku. Kiedy człowiek leży na plecach, kręgosłup jest w stanie zrelaksowanym i nie odczuwa stresu.

W przypadku osteochondrozy szyjnej należy wybrać poduszkę tak, aby dolna krawędź poduszki znajdowała się pod głową. Innym rozwiązaniem jest zmiana położenia zagłówka na funkcjonalnym łóżeczku, co pozwoli na podniesienie obręczy głowy i barków o kilka stopni. To zmniejszy bolesność.

Podczas snu na boku obciążenie kręgosłupa jest również równomierne. Zdecydowanie należy ugiąć nogi, w ten sposób przesunie się środek ciężkości, obciążenie zostanie równomiernie rozłożone na udo i boczną powierzchnię ciała. Jeśli łóżko jest zbyt twarde, cały ładunek spada na wystające części ciała. Kiedy jest miękki, ciało „opada" i kręgosłup przyjmuje pozycję, która może wydawać się niewygodna. Dla osób starszych lepiej wybrać materace, które pozwalają uniknąć ucisku, a także dla tych, które są przyzwyczajone do spania na boku, na przykład ze strefowym lub wielopoziomowym rozkładem ciężaru.