Osteochondroza szyi: objawy i leczenie bólu

Nie ma dnia na wizytę u neurologa bez pacjenta z osteochondrozą szyi. Plaga współczesnego społeczeństwa dotyka zarówno młodych, jak i starszych ludzi. Jak określić pierwsze objawy podstępnej choroby, z kim się skontaktować i co zrobić z bólem w osteochondrozie kręgosłupa szyjnego, mówi neurolog.

Dlaczego się rozwija?

Do tej pory nikt nie zidentyfikował jednoznacznych przyczyn zmian w krążkach chrzęstnych. Znane są tylko czynniki predysponujące, które po zsumowaniu w pewnych okolicznościach prowadzą do manifestacji choroby.

Kategoria takich przyczyn, zarówno szyjnych, jak i wszelkich innych osteochondroza, obejmuje:

 • Uraz kręgosłupa;
 • Otyłość;
 • Predyspozycje dziedziczne związane albo z cechami strukturalnymi kręgów, albo ze strukturą macierzy chrząstki;
 • Zmiany metaboliczne pogarszające się z wiekiem;
 • Zmiany w łożysku naczyniowym prowadzące do naruszenia trofizmu tkankowego;
 • Brak odpowiedniej aktywności fizycznej mającej na celu utrzymanie ruchomości kręgosłupa i równowagi napięcia mięśniowego.

Objawy osteochondrozy często pojawiają się na tych etapach procesu zwyrodnieniowego w krążkach chrzęstnych, które nie pozwalają już na odwrócenie rozwoju procesu.

zmiany w kręgosłupie z osteochondrozą szyjną

Choroba staje się przewlekła z naprzemiennymi napadami zaostrzeń i remisji.

Osteochondroza szyjna kręgosłupa szyjnego często rozwija się na tle niektórych wcześniejszych urazów lub dziedzicznych zaburzeń anatomii kręgów.

Te dwa czynniki przyczyniają się do rozwoju objawów osteochondrozy szyjki macicy we wczesnym wieku. A im wcześniej choroba się rozwinie, tym z czasem jej przebieg staje się cięższy.

Każde zaostrzenie osteochondrozy szyjnej prowadzi do nasilenia objawów. Taki przebieg procesu patologicznego jest trudny do skorygowania metodami zachowawczymi, co powoduje konieczność poszukiwania chirurgicznego rozwiązania tego problemu.

Jak objawia się choroba?

Objawy osteochondrozy kręgosłupa szyjnego pojawią się w miarę rozwoju powikłań choroby. Na początku będzie to trochę ciężkości szyi, trudności i bolesność ruchów szyi po ciężkim dniu związanym z napięciem mięśni szyi. Taka klinika jest typowa dla osteochondrozy szyjki macicy I stopnia, gdy zmiany morfologiczne nie są jeszcze katastrofalne.

Bóle głowy chondrosis obejmują również przewlekłe napięciowe bóle głowy. To wszystko z powodu tej samej nierównowagi napięcia mięśniowego.

Jaka jest przyczyna nasilenia objawów

Przystąpienie objawów neurologicznych jest typowe dla osteochondrozy kręgosłupa szyjnego już w II stopniu, gdy chrząstki dyskowe, które straciły elastyczność, pozwalają na zmniejszenie średnicy otworu międzykręgowego przeznaczonego do wyjścia nerwów rdzeniowych.

Biorąc pod uwagę fakt, że nerwy biorące udział w tworzeniu splotu ramiennego znajdują się w odcinku szyjnym rdzenia kręgowego, występują wszelkiego rodzaju zaburzenia ruchowe i czuciowe kończyn górnych.

Ponadto zaburzenia wegetatywne związane z uciskiem gałęzi współczulnego autonomicznego układu nerwowego, któremu towarzyszy upośledzona termoregulacja, pocenie się po dotkniętej stronie i zespół Hornera, mogą stać się objawem osteochondrozy szyjki macicy.

Zespół Hornera obejmuje triadę objawów ocznych:

 • Zwężenie źrenicy z zachowaną reakcją na zmiany oświetlenia pomieszczenia;
 • Zmniejszenie szerokości szpary powiekowej;
 • Słabo zauważalne cofnięcie gałki ocznej, które ocenia się w porównaniu z okiem po nienaruszonej stronie. Dodatkowo można zmienić jasność koloru tęczówki. Od strony zmiany oczy będą jaśniejsze.
Zespół Hornera z osteochondrozą szyjki macicy

Jak upośledzony jest dopływ krwi do mózgu

Oprócz opisanej kliniki, ze względu na specyfikę budowy kręgów szyjnych, rozwija się również naruszenie dopływu krwi do mózgu.

Wynika to z faktu, że większość tylnych części mózgu, które odpowiadają za stabilność chodu, utrzymanie równowagi, przetwarzanie informacji z narządów wzroku i słuchu itp. , jest zaopatrywana w krew z dorzecza tętnicy podstawnej.

Tętnica podstawna powstaje w wyniku fuzji dwóch kręgowców przechodzących w kanale procesów kręgów szyjnych. Tak więc w przypadku osteochondrozy szyjnej powstaje zespół tętnicy kręgowej, który polega na klinice charakteryzującej się naruszeniem dopływu krwi do tylnych części mózgu.

Ten stan jest popularnie nazywany zespołem szyjki macicy. To zainteresowanie naczyń tętniczych zamkniętych w pierścieniu kostnym kręgów szyjnych często decyduje o wyniku choroby.

Powstała na tle osteochondrozy szyjnej, niewydolność kręgowo-podstawna często daje się odczuć w błyskawicznej klinice aż do rozwoju zawałów mózgu.

Szczególnie niebezpieczne staje się połączenie osteochondrozy szyjki macicy i wysokiego ciśnienia krwi.

Klęska łożyska tętniczego z kilku stron prowadzi do osłabienia kontroli terapeutycznej nad dopływem krwi do mózgu. Dzieje się tak, ponieważ mózg jest zaopatrywany w krew tętniczą przez dwa systemy tętnic:

 • Systemy tętnic kręgowych;
 • Systemy tętnic szyjnych.

A jeśli osteochondroza szyjna wpływa tylko na interesy tętnic kręgowych, to nadciśnienie tętnicze wpływa na całe łożysko tętnicze, bez wyjątku. Dlatego to, czy ciśnienie może wzrosnąć wraz z osteochondrozą szyjki macicy, determinuje obecność już powstałego nadciśnienia.

Objawy neurologiczne

zaburzenia krążenia w osteochondrozie szyjnej

W przypadku osteochondrozy szyjnej krytyczny spadek przepływu krwi przez układ kręgowo-podstawny tętnic prowadzi do okresowego dzwonienia (szumu) w uszach, co towarzyszy nagłemu pojawieniu się niestabilności chodu, zawrotów głowy, bólu głowy w potylicy i tak zwanych błysków świetlnych .

Bólowi głowy często towarzyszą nudności, wymioty, a następnie utrata przytomności.

Szum w uszach w osteochondrozie kręgosłupa szyjnego, podobnie jak wszystkie inne objawy, jest spowodowany gwałtownym spadkiem przepływu krwi w naczyniowym basenie kręgowo-podstawnym, co prowadzi do niedotlenienia części mózgu odpowiedzialnych za analizę informacji z jednego lub drugiego receptora połączyć.

Ataki paniki w osteochondrozie szyjnej mogą towarzyszyć atakom udaru mózgu u osób niestabilnych emocjonalnie, skłonnych do reakcji nerwicowych. Wynika to z braku równowagi autonomicznego układu nerwowego na tle żywo odczuwanego uczucia strachu.

Czy muszę być leczony?

Więc jakie jest niebezpieczeństwo osteochondrozy szyjki macicy, determinuje jej objawy. W przypadku rozwoju niestabilności kręgosłupa szyjnego dochodzi do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. To zawsze prowadzi do śmierci lub kalectwa.

niepełnosprawność z zaawansowaną osteochondrozą szyjki macicy

W przypadku braku przepuklin kręgosłupa, spondylozy i innych poważnych powikłań prowadzących do tak ciężkich następstw osteochondrozy szyjnej choroba postępuje powoli, z nawracającymi bólami szyi promieniującymi do tyłu głowy, uczuciem drętwienia i osłabienia kończyn górnych, zaburzenie autonomicznego układu nerwowego.

Jak zostać zbadanym?

Do celów diagnostycznych możesz być zadowolony z wyników badania rentgenowskiego, ale lepiej jest wykonać rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego. MRI oceni stan nie tylko krążków chrzęstnych, ale także korzeni kręgosłupa i tętnic kręgowych.

Do kogo pójdziemy na leczenie

A teraz o pytaniu, które określa specjalizację wymaganego specjalisty lub o tym, który lekarz leczy osteochondrozę kręgosłupa szyjnego. Przeciętnemu pacjentowi trudno jest odróżnić swoje dolegliwości. Nie zapominaj, że wiele chorób może mieć podobne dolegliwości. Dlatego w przypadku jakichkolwiek kłopotów ze stanem zdrowia warto skontaktować się z pierwszym ogniwem pomocy medycznej ludności – terapeutą.

wizyta u lekarza w przypadku osteochondrozy szyjki macicy

Po wykluczeniu własnego profilu terapeutycznego chorób i jeśli jest to wskazane, terapeuta na pewno wystawi skierowanie na konsultację neurologa. W przyszłości neuropatolog buduje schemat wyszukiwania diagnostycznego lub potwierdzenia choroby z planem niezbędnego leczenia.

Wychodząc z faktu, że osteochondrozie towarzyszą głównie objawy neurologiczne, zarówno objawy, jak i leczenie osteochondrozy szyjki macicy określa neurolog.

Leczenie składa się głównie z leków i zabiegów fizjoterapeutycznych mających na celu zatrzymanie procesu zapalnego i poprawę ukrwienia.

Biorąc pod uwagę fakt, że choroba ta nie ma określonej przyczyny i nie można wpływać na patogenezę procesu patologicznego, leczenie osteochondrozy szyi jest objawowe.

lekarz bada pacjenta z osteochondrozą szyjki macicy

Innymi słowy, tradycyjny efekt terapeutyczny ogranicza się do zmniejszenia dyskomfortu pacjenta w przypadku zaostrzenia choroby.

Kiedy rozpocząć leczenie?

Trwałe bóle czaszki i bolesne odczucia za szyją - cervicranialgia - stają się sygnałem świetlnym dla osteochondrozy szyjnej.

Przyczyną tego, we wczesnym stadium choroby, jest przewlekły skurcz mięśni głowy i szyi.

Schemat leczenia bólu szyjno-czaszkowego na tle osteochondrozy szyjnej obejmuje kombinację leków NLPZ z działającymi ośrodkowo środkami zwiotczającymi mięśnie.

Jeżeli w wyniku badania nie stwierdzi się poważnych powikłań osteochondrozy w postaci spondylolistezy lub przepukliny krążka międzykręgowego, dopuszcza się masaż równoległy.

masaż na osteochondrozę szyjną

Leczenie medyczne osteochondrozy szyjnej nie różni się od leczenia, gdy jakikolwiek inny odcinek kręgosłupa jest dotknięty tym patologicznym procesem. Wyjątkiem jest zaangażowanie tętnic kręgowych w proces powstawania zespołu o tej samej nazwie.

Leczenie zespołu tętnic kręgowych w osteochondrozie szyjnej polega na łagodzeniu skurczu naczyń i poprawie przepływu krwi z zapobieganiem blokadzie mikronaczyń.

Terapeutyczne próby przywrócenia elastyczności chrząstki międzykręgowej, której utrata jest początkiem choroby, nie przyniosły pożądanego rezultatu. Dlatego pytanie, czy można wyleczyć osteochondrozę szyjną, jest retoryczne. Jedyne, co jest możliwe w sytuacji, gdy choroba już się zadeklarowała, to nie pozwolić jej narastać. Całkiem możliwe jest zapobieganie rozwojowi powikłań dzięki połączonemu terapeutycznemu podejściu do choroby.

Konserwatywne metody

Nie ma jednego leku na osteochondrozę kręgosłupa szyjnego. W leczeniu osteochondrozy szyjki macicy ważne jest przestrzeganie etapów. W ostrym okresie konieczne jest wyjaśnienie charakteru i częstości występowania zmian odcinka szyjnego kręgosłupa. Dopiero po tym ustala się taktykę medyczną i wybór leków do leczenia. W przypadku braku konieczności pilnej interwencji chirurgicznej początkowo eliminowane są kliniczne objawy ostrego zapalenia spowodowanego naruszeniem korzeni kręgosłupa.

lekarz bada migawkę odcinka szyjnego kręgosłupa z osteochondrozą

W tym celu, w przypadku osteochondrozy kręgosłupa szyjnego, stosuje się zastrzyki NLPZ i środek zwiotczający mięśnie, które wzmacniają wzajemne działanie.

Po kilku dniach, na tle ustępującego procesu, wstrzykiwaną postać leków zastępuje się tabletkami stosowanymi zarówno w osteochondrozie kręgosłupa szyjnego, jak i w przypadku uszkodzenia dowolnego innego kręgosłupa.

Równolegle z przyjmowaniem tabletek na osteochondrozę kręgosłupa szyjnego możliwe jest wykonanie masażu, który łagodzi napięcie mięśni, redystrybuuje napięcie mięśniowe i, przy umiejętnym wykonaniu, przywraca oś kręgosłupa.

O bandażu

Aby naprawić przywróconą oś kręgosłupa, po każdej sesji masażu zaleca się noszenie półsztywnej szyny na szyję. Noszenie ortezy szyi pomoże również złagodzić ból podczas zaostrzenia procesu. Zewnętrzna półsztywna rama tworzy podparcie dla szyi, pozwalając na odciążenie mięśni przy niewielkim zwiększeniu odległości między osadzonymi kręgami. W oparciu o mechanizm działania ortezy szyjnej jej zastosowanie w bólu w osteochondrozie kręgosłupa szyjnego jest całkiem uzasadnione.

Ulga w chorobie za pomocą improwizowanych środków

Rozluźnienie mięśni szyjnych i pewne rozciągnięcie karku pozwala złagodzić ucisk na korzenie nerwu szyjnego i usunąć chroniczny ból napięcia mięśniowego. Przewlekły przebieg osteochondrozy implikuje częste zaostrzenia pod wpływem takich czynników prowokujących, jak:

 • Podnosić ciężary;
 • Nieprawidłowo obliczony ruch;
 • Strumień zimnego powietrza.

W takich sytuacjach pacjenci często zastępują szybką wizytę u lekarza sprawdzonymi domowymi sposobami.

Nałożenie plastra pieprzowego na osteochondrozę odcinka szyjnego, oprócz momentu rozpraszającego, dającego pewien efekt przeciwbólowy, zwiększa miejscowy przepływ krwi z rozgrzaniem tkanek miękkich.

Wytworzony nadmiar ciepła ma działanie przeciwskurczowe, co prowadzi do usunięcia ostrych objawów klinicznych.

Tynk pieprzowy można zastąpić maściami stosowanymi w osteochondrozie kręgosłupa szyjnego. Mogą to być zarówno NLPZ na bazie maści, jak i dowolna inna maść na bazie jadu węża lub pszczelego.

Próbuję naturalnej hirudyny

Stosowanie pijawek na osteochondrozę odcinka szyjnego kręgosłupa prowadzi do:

 • Ułatwić przepływ krwi;
 • Poprawa drenażu tkanek miękkich, co uwalnia środowisko wewnętrzne od toksycznych produktów zaburzonego metabolizmu;
 • Działanie przeciwzapalne. A rozwój działania przeciwzapalnego sprawia, że ból jest mniej żywy.

Według opinii, hirudoterapia osteochondrozy kręgosłupa szyjnego pozwala, jeśli nie pozbyć się, to znacznie zmniejszyć ilość przyjmowanych leków.

leczenie osteochondrozy szyjki macicy pijawkami

Zmniejszeniu obciążenia lekiem towarzyszy poprawa zarówno stanu zdrowia somatycznego pacjentów, jak i ich stanu psychicznego.

Efekt fizjoterapii

Dodanie fizjoterapii osteochondrozy kręgosłupa szyjnego zwiększa lokalny wskaźnik metaboliczny tkanek, co prowadzi do aktywacji procesów naprawczych i zmiękczenia deformacji bliznowatych. Najbardziej popularne w przypadku osteochondrozy kręgosłupa szyjnego są zabiegi fizjoterapeutyczne, takie jak:

 • Terapia laserowa;
 • Terapia falą uderzeniową;
 • Fonoforeza z lekami (lidaza, hydrokortyzon, nowokaina, karipaina);
 • Diadinomoterapia;
 • Terapia impulsowa.

Skuteczność leczenia każdej choroby wzrasta wraz z przywróceniem równowagi żywieniowej pacjenta. Jest to szczególnie ważne dla osób z nadwagą. Niska jakość jedzenia często kryje się za dużą ilością jedzenia.

Dlatego przygotowanie diety na osteochondrozę odcinka szyjnego kręgosłupa powinno uwzględniać brak witamin, białka, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

produkty spożywcze na osteochondrozę szyjki macicy

Praca nad kondycją fizyczną organizmu

Ale bez odpowiedniej aktywności fizycznej osiągnięte wyniki z czasem skończą się.

Aby przedłużyć okres dobrego samopoczucia na czas nieokreślony, ważne jest codzienne wykonywanie zestawu ćwiczeń fizycznych, dobranych z uwzględnieniem indywidualnych cech.

Nie bez powodu zajęcia jogi są mile widziane w przypadku osteochondrozy kręgosłupa szyjnego. Opanowanie praktyki oddechowej jest uważane za główny punkt wykonywania asan jogicznych. Połączenie techniki wdechowo-wydechowej ze statycznymi ćwiczeniami fizycznymi pozwala nie tylko na wzbogacenie tkanek w odpowiednią ilość tlenu, ale także na osiągnięcie równowagi napięcia mięśniowego.

Optymalny rozkład napięcia mięśniowego prowadzi do możliwości rozciągania aparatu więzadłowo-ścięgnistego i zapobiegania patologicznej pozycji kręgów względem siebie.

Asany jogiczne, ze względu na swoją skuteczność, są często zapożyczane z innych obszarów rozwoju ciała fizycznego, np. Pilates.

W każdym razie przed rozpoczęciem fizycznej korekcji osteochondrozy konieczne jest pełne zdiagnozowanie stanu kręgosłupa w celu zidentyfikowania niestabilności kręgosłupa. Niestabilność kręgosłupa jest bezwzględnym przeciwwskazaniem zarówno do terapii ruchowej, jak i masażu .

sesja masażu na osteochondrozę szyjną

Zapobieganie osteochondrozie szyjnej opiera się na jej przyczynach. Dlatego, aby zapobiec chorobie, należy unikać kontuzji (a jeśli je doznają, odpowiednio leczyć), dobrze się odżywiać, spać na odpowiednio dobranych poduszkach i uprawiać gimnastykę ogólnorozwojową.

Być może będzie to joga lub aerobik w wodzie.

Przestrzeganie tych prostych zasad pozwoli, jeśli nie wyeliminować niebezpieczeństwa osteochondrozy, to przynajmniej odroczyć czas jej manifestacji.

Każdy sam decyduje, jak pozbyć się osteochondrozy szyjki macicy. Ktoś znosi jego postęp i cierpliwie znosi zaostrzenie po zaostrzeniu. Ktoś polega na cudach medycyny zachowawczej, których nie ma. A dla kogoś staje się ciasny z powodu ograniczeń, jakie niesie ze sobą osteochondroza. I ta niedogodność staje się impulsem do poszukiwania i testowania systemów samoleczenia, co z pewnością doprowadzi do wzrostu jakości życia przy rozsądnym podejściu do swojego stanu.