Artroza stawu kolanowego: objawy i leczenie artrozy

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego, czyli gonartroza, to choroba często występująca w średnim i starszym wieku, występująca przy zmianach zwyrodnieniowych-dystroficznych w tkance chrzęstnej stawu kolanowego. W młodym wieku taka patologia może również wystąpić, zwłaszcza wśród osób zawodowo zajmujących się sportem. Gonartroza ma przewlekły, stopniowo postępujący przebieg. W dłuższej perspektywie, przy braku niezbędnej terapii, choroba ta może powodować niepełnosprawność. W tym artykule przyjrzymy się przejawom i leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego.

Jak manifestuje się choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego?

ból kolana z powodu zapalenia stawów

Gonarthrosis, jak już powiedzieliśmy, ma stopniowo postępujący przebieg.

W początkowych stadiach tej choroby pacjent jest zaniepokojony niewielkim bólem kolana, pogarszanym przez długotrwały wysiłek fizyczny, na przykład podczas wchodzenia po schodach. Chory może wskazywać na uczucie sztywności w stawie kolanowym, pojawienie się bólu na początku chodzenia po długim pobycie w pozycji stacjonarnej.

Artrozie stawu kolanowego na początkowych etapach nie towarzyszą żadne zewnętrzne zmiany w dotkniętym obszarze. Niektórzy pacjenci skarżą się na lekki obrzęk kolana. Ponadto czasami choroba ta może być powikłana wtórnym zapaleniem błony maziowej. W takim przypadku płyn gromadzi się w jamie stawowej i staw znacznie zwiększa swoją objętość.

W miarę postępu choroby zespół bólowy staje się bardziej wyraźny. Zaczyna się pojawiać nawet przy niewielkim wysiłku fizycznym, znika po odpoczynku. Z biegiem czasu ból staje się prawie stały, niepokojący nie tylko podczas ruchu, ale także w spoczynku.

Pojawiają się skargi na znaczne ograniczenie czynności ruchowych w stawie. Podczas ruchu słychać szorstki chrzęst. W późniejszych stadiach choroby staw kolanowy ulega deformacji, co dodatkowo ogranicza ruch.

Główne metody leczenia gonartrozy

Leczenie gonartrozy rozpoczyna się od leczenia zachowawczego.

Przede wszystkim należy unikać nadmiernego obciążania stawu, starać się mniej chodzić, w razie potrzeby stosować specjalne przyrządy ortopedyczne, takie jak ortezy.

Spośród leków w celu złagodzenia bólu stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). W przypadku, gdy NLPZ nie przyniosły oczekiwanego efektu, można przeprowadzić dostawowe podanie glikokortykosteroidów.

Ponadto dobrze sprawdziło się dostawowe wstrzyknięcie kwasu hialuronowego. W 2017 roku naukowcy z Uniwersytetu Medycznego opublikowali pracę, w której stwierdzono, że zmniejszenie nasilenia bólu i poprawa funkcji stawów przy dostawowym wstrzyknięciu kwasu hialuronowego jest porównywalne z przyjmowaniem NLPZ, ale jest lepszy efekt miejscowy i brak efektu systemowego.

Plan leczenia obejmuje również:

  • Chondroprotektory;
  • Gimnastyka lecznicza;
  • Procedury fizjoterapeutyczne, na przykład terapia UHF.

Należy pamiętać, że każdy lek może być stosowany wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza.

W zaawansowanych przypadkach może być wymagana interwencja chirurgiczna, co oznacza zastąpienie uszkodzonych powierzchni stawowych sztucznymi implantami.